ALPARSLAN KUYTUL HOCA HAKKINDA “DARBEDEN HABERİ VARDI” İFTİRASI

Sosyal medyada, Alparslan Kuytul Hoca’nın 1 Temmuz 2016 tarihinde “Cumhurbaşkanının Rusya’dan özür dilemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” 044 Cumhurbaşkanının Rusya'dan özür dilemesini nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna verdiği cevaptan, 31 saniyelik kısım kırpılarak açıklaması saptırılmış ve Alparslan Kuytul Hoca darbeyi bir gün önceden biliyormuş gibi algı oluşturulmaya çalışılmıştır. Darbeden bir gün önce gibi gösterilen bu açıklama 1 Temmuz tarihinde yapılmıştır ve asıl itibariyle darbe konusuyla alakasızdır.

Alparslan Kuytul Hoca 1 Temmuz tarihinde feraset ve basireti ile samimi bir Müslüman olarak ülkesinin gidişatını değerlendirmiştir. Sözü geçen konuşmasında; Obama’nın Cumhurbaşkanı ile görüşmek istememesi, Muhammed Ali’nin cenazesinde Cumhurbaşkanı’na gösterilen tavır, Uganda Devlet Başkanı’nın tahta oturup Cumhurbaşkanı’nı alçak bir sandalyede oturtarak yaptığı terbiyesizlik gibi davranışlardan yola çıkarak bazı büyük ve derin güçlerin AK Parti’yi bitirmeye karar vermiş, kendilerince kalemini kırmış olabileceklerini ifade etmiştir. Bugüne kadar hükümetin, icraatlarıyla kazandığı puanların elinden teker teker alınmaya başlandığını, hükümetin dünyada yalnızlaştırılmaya ve sevenlerinin azaltılmaya çalışıldığını söylemiş ve Hükümetin bu konuda dikkatli olması gereği hususunda samimi ve iyi niyetle ikazda bulunmuştur.

Basiret ve iyi niyetle yapılan bu değerlendirme takdir edileceğine bundan rahatsız olan bazı güçler tarafından 1 Temmuz tarihinde yapılan bu açıklama, 14 Temmuz tarihinde yapılmış gibi gösterilerek darbe ile ilişkilendirilmiş ve sanki Cumhurbaşkanı’nın, MİT’in ve Amerikan istihbaratının bile bilmediği bu darbeyi Alparslan Hoca’nın bildiği ve Hükümeti tehditte bulunduğu gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmıştır.

Bahsi geçen konuşmayı kırparak sadece 31 saniyelik kısmını servis yapan güçler konuşmanın aslı paylaşıldığı zaman bu konuyu bir daha gündeme getirmemişlerdir. Konuşmanın aslı şu şekildedir:

 “Ben buradan ikaz ediyorum. İnsanlık görevimi yapıyorum. İşleri çoktur, yoğun bir hayat yaşıyorlar hele hele şu aylar çok yoğun geçiyor, uyuyamıyorlardır, eminim. O yüzden belki farkına varamıyor olabilirler. … Ben buradan Tayyip Erdoğan’ı da AK Parti’yi de şu meselede ikaz etmek istiyorum. Verdikleri ya da kendinin elde ettiği her neyse -bir kısmını onlar verdiler bir kısmını kendisi elde etti- ne kadar şerefi varsa elinden alıyorlar. Suriye’yi Mısır’ı da halledecekler, başörtüsü meselesini bile tekrardan geriye götürebilirler. Bunun manası şudur; Tayyip Erdoğan’ın kalemi kırılmıştır. Yakında işi bitirilecektir. İşi bitirildiği zaman ona kimsenin acımaması için, sevenlerinin kalmaması için, ona verilen bütün bu şerefler ya da onun elde ettiği bu şereflerin geri alınması lazım. Bütün bunların geri alınması bu hükümetin ve bu partinin sonunun geldiğinin habercisidir. Onlar sanıyorlar ki tekrardan münasebetleri düzeltirsek her şey yoluna girecek. Hayır, öyle olmayacak. Rusya ile de Mısır ile de şunla da bunla da münasebetler düzelse bile aslında bu hükümeti tekrardan ayağa kaldırmak için, krizi kurtarmak için bunlar yapılmıyor. Aslında onlara tamamen prestij kaybettiriyorlar, ondan sonra işlerini bitirecekler ve o zaman kimse onlara acımayacak ve sevenleri kalmayacak. Bu sürece girdik. Ben buradan söylüyorum. Beni dinlerlerse onların hayrınadır, dinlemezlerse kendileri bilir.”

Darbeye karşı olduğunu ilk saatlerden itibaren açıklayan Hocaefendi ve Furkan Vakfı bu şekilde yanlış haberlerle hedef haline getirilmek istenmektedir. Belli ki bazı derin ve karanlık güçler bu haksız ve zalimce darbe girişimini kullanarak tüm cemaatlere ve dindarlara darbe vurmaya çalışmaktadırlar.

Alparslan Kuytul Hoca’nın Askeri Darbe Girişimi ile İlgili İlk Açıklaması

  • 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi hakkında da Alparslan Hoca diğer darbelerde gösterdiği tepkiyi göstermiş ve darbeyi kınamıştır. Darbe gecesi hayatını kaybedenler için de taziye mesajı yayınlamıştır:

 

“Hiçbir zorbalığı ve zulmü kabul edemeyeceğimiz gibi seçimle iş başına gelenlerin darbe ile yönetimden uzaklaştırılması girişimlerini de kabul edemeyiz. Yüz yıldır yapılan bütün darbeleri kınadığımız gibi bu darbe girişimini de kınıyoruz.

Ancak şunu da belirtmek isterim ki; medyada ilk çıkan haberlerde “TSK yönetime el koymuştur” denilmiş ve emir-komuta silsilesi içerisinde bir darbe yapıldığı imajı uyandırılmıştır. Saat 00.30’a doğru bu darbe girişiminin küçük bir grup tarafından yapıldığı, hiçbir üst düzey komutanın bu girişimin içinde yer almadığı ve tüm kurumlarıyla devletin olaya hâkim olduğu anlaşılmıştır. Seçilmişlere darbe caiz olmadığına göre Allah’ın insanlar üzerindeki hâkimiyet hakkına darbe nasıl caiz olabilir?

Allah milletimizi askerî, siyasî tüm darbelerden korusun ve İslam adaletine ulaşmayı nasip etsin.”  

16 Temmuz 2016 Saat: 03.20

 

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 15 Temmuz Darbesinde Hayatını Kaybedenlere Başsağlığı Mesajı

 

               “15 Temmuz gecesi darbe girişiminde hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diliyorum. Bu vesile ile bu haksız girişimi bir kez daha kınıyorum.  Allah Azze ve Celle gayr-i meşru planlar yapan ve insan hayatına değer vermeyen zalimleri emellerine ulaştırmasın; milletimize de bu yetki gaspı girişimi karşısında durdukları gibi Allah’ın hükmetme yetkisini gasp etmiş olanların karşısında da durmayı ve Allah’ın hakkını savunmayı nasip etsin.”

16.07.2016 – Alparslan KUYTUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir