Darbeden Medet Umdu “Hayırlı Olsun Dedi” iftirası

Sosyal medyada, iftira atılarak darbe taraftarıymış gibi gösterilmeye çalışılan Alparslan Kuytul Hocanın bu darbe girişimini onayı veya medet umar tarzda konuşması asla söz konusu olmamıştır.

Darbe gecesi yaptığı konuşmada:

“Ders esnasında, belki siz internetten takip etmişsinizdir, ben yeni haber aldım. Saat 10 civarında TSK ülke yönetimine el koymuş ve şu anda darbe yapılmış vaziyette.

Bakın ne günlere geldik, darbe günlerine geldik. Şu anda Cumhurbaşkanı ve hükumet ne durumdadır bilemiyoruz. Genelkurmay böyle açıklama yaptığına göre demek ki onlar da (Cumhurbaşkanı ve hükumet) şu anda gözaltındandırlar. TRT’nin yayını kesilmiş ve açıklama yapılacakmış. Bu darbe ortamında yüzbinlerce insan belki de içeri alınacak, belki biz de onlardan biri olacağız. Bundan sonra ne olacağı karanlık. Allah milletimizin başına kaldıramayacağı sorunları çıkarmasın. Bu darbenin İslami faaliyetlere darbe olmamasını ve İslami faaliyetlerin bundan olumlu etkilenmesine, İslami faaliyetlere darbe olmamasını ve Müslümanların hayrına olmasını vesile kılsın. Biz her ne kadar bu hükumeti tenkit ettiysek de darbeyle devrilmiş olmalarından memnun olmayız. Bu darbenin nereye gideceği belli olmaz. Allah suçsuz olanları korusun. Suçsuz olanların başına musibetleri getirmesin. Bakalım bundan sonra ne olacak. Şunu bilin, Allah Müslümanların İslami hareketin yardımcısıdır. Belki bazı zor günler geçirebiliriz. Ama sonra tekrar güneş doğacak, tekrar çok daha güçlü bir şekilde İslami hareket yoluna devam edecek. Herkes her şeye hazır olmalı. Ama sonunda tekrar güneş doğacak, buna emin olun. Hakkınızı helal edin.” demiştir. 

045 Darbe Girişimi Esnasında Yapılan Konuşma Kırpılmış ve Tam Hali

 

Gerek 15 Temmuz gecesi yaptığı ilk sözlü açıklamada gerek üç saat sonra attığı ilk tweette gerek 21 Temmuz Perşembe günü darbe girişimine karşı yaptığı miting şeklinde basın açıklamasında (046 Darbe Girişimine Karşı Miting) ve gerekse 22 Temmuz Cuma günü yaptığı açıklamada darbeyi kınamış ve internet ortamında kendisini “darbecilere destek veren birisi” gibi göstermek isteyenlere karşı gerekli cevabı vermiştir.(047 Darbeyi biliyordu iftirası ve Kalemi Kırılmıştır Meselesi) Kendisine bu konu hakkında sorulan bir soruya aynen şöyle cevap vermiştir.

 

“Darbe girişiminden çok önce yaptığınız konuşmanın internet ortamında darbeden bir gün önce yapılmış gibi yayılmasını ve Cumhurbaşkanının kalemi kırılmıştır sözünüzün darbeye yorumlanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Diyecek bir laf bulamıyorum hepiniz şahitsiniz ben o konuşmayı, darbeden iki hafta önce yapmıştım. İyi niyetle yapılmış bir konuşmaydı ve ben uzağa baktığımda görebildiklerimi söyledim. Bunlar takdir edeceklerine, 14 gün evvelden bak söyledi ve söylediği tehlike oldu daha da olacak, diyerek takdir edeceklerine iftira atmayı tercih ediyorlar. Güya ben biliyormuşum, bu kadar alçaklık olmaz, bir gün evvel söylesem bile bana bunu söyleyemezsin ayıptır günahtır. Bir kere bir gün evvel dediği ne perşembe günü, tefsir dersi cuma günü olmadı mı? Biz zaten perşembe günü ders yapmıyoruz. 22 yıldır cuma günleri yapıyoruz. Yani bir gün evvel söylemiş olsam ki ne olur, tarihi belli, internete yüklenme tarihi var. Konuşmanın yapıldığı tarih var, öyle olmasa bile bir gün evvel olsa bile, bu benim darbeyi bildiğimi mi gösterir? Cumhurbaşkanı bilmiyor ben mi bileceğim.”(Video)

 

Yıllar önceki konuşmalarına bakıldığında da tüm darbelere ve darbecilere karşı olduğu görülecektir. (048 Tüm darbelere karşıyız)

Bazı haber sitelerinde yayınlanan “Alparslan Kuytul Hoca darbeden medet umdu” şeklinde haberlerdeki video, Alparslan Kuytul Hocanın 15 Temmuz gecesi darbe olduğunu duyduğu ilk anda yaptığı konuşmanın kırpılmış halidir ve gerçeği yansıtmamaktadır. Bu video Alparslan Kuytul’u darbe yanlısı gibi göstermek isteyen art niyetli kişiler tarafından, özellikle hazırlanmış ve videoların sadece bir cümlesi kırpılarak servis edilmiş bir videodur.

 

Alparslan Hocanın ilk tepkisi, 15 Temmuz gecesi saat 23.30 civarında ve kendisi canlı yayında yaptığı tefsir dersinden hemen sonra, kendisine verilen bilgiye göre söylediği sözlerdir. O esnada henüz olay açıklık kazanmamış, TRT’nin yayını kesilmiş ve Cumhurbaşkanı’nın bile nerede olduğu bilinmemekteydi. Tüm Türkiye darbeyi TSK’nın emir-komuta silsilesi içinde gerçekleştirdiğini, bütün ordunun işin içinde olduğunu zannetmekteydi. Alparslan Hoca böyle olduğunu zannettiği halde yine de tüm orduyla karşı karşıya gelmeyi göze alarak darbeden razı olmadığını o konuşmasında da ifade etmiştir. Buna rağmen darbe girişimini kullanarak Alparslan Kuytul Hocayı darbe yanlısı gibi göstermek ve zor durumda bırakmak istemişlerdir.

 

İlgili videonun kırpılmamış hali izlendiğinde bu konuşmanın darbeyi destekleyecek nitelikte olmadığı, darbenin çok kimseye zarar vereceği, bundan sonra her türlü zulme hazır olmak gerektiğini ifade ederek darbelerin kötülüğüne dikkat çektiği görülecektir. 049 Darbe gecesi yapılan asıl konuşma

Bu konuşmadan Alparslan Kuytul Hocaya’ “Darbeden medet umuyor” çıkarımını yapmak Alparslan Kuytul Hocaya ve Furkan Vakfı’na büyük bir iftira atmaktır.

Darbeye “hayırlı olsun” demedi, “Hayrına olsun” dedi. İki ifadedeki anlam çok farklıdır. Nitekim sn. Cumhurbaşkanı da darbe gecesi yaptığı açıklamada “Bu hareket, bu çıkış Allah’ın bize büyük bir lütfu” demiştir. 050 Cumhurbaşkanı Darbe bize lütuf oldu

Bu videoya bakarak Cumhurbaşkanını da darbe yanlısı ilan etmek doğru mudur? Tabi ki hayır… Bazen şer görünen şeyler hayır olabilmektedir.

 

16 Temmuz’da yani darbe gecesinde, Alparslan Kuytul Hocanın yaptığı açıklama aynen şu şekildedir:

 

               “Hiçbir zorbalığı ve zulmü kabul edemeyeceğimiz gibi seçimle iş başına gelenlerin darbe ile yönetimden uzaklaştırılması girişimlerini de kabul edemeyiz. Yüz yıldır yapılan bütün darbeleri kınadığımız gibi bu darbe girişimini de kınıyoruz.

               Ancak şunu da belirtmek isterim ki; medyada ilk çıkan haberlerde “TSK yönetime el koymuştur” denilmiş ve emir-komuta silsilesi içerisinde bir darbe yapıldığı imajı uyandırılmıştır. Saat 00.30’a doğru bu darbe girişiminin küçük bir grup tarafından yapıldığı, hiçbir üst düzey komutanın bu girişimin içinde yer almadığı ve tüm kurumlarıyla devletin olaya hâkim olduğu anlaşılmıştır. Seçilmişlere darbe caiz olmadığına göre Allah’ın insanlar üzerindeki hâkimiyet hakkına darbe nasıl caiz olabilir? Allah milletimizi askerî, siyasî tüm darbelerden korusun ve İslam adaletine ulaşmayı nasip etsin.

16 Temmuz 2016 Saat: 03.20

 

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 15 Temmuz Darbesinde Hayatını Kaybedenlere Başsağlığı Mesajı:

 

“15 Temmuz gecesi darbe girişiminde hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diliyorum. Bu vesile ile bu haksız girişimi bir kez daha kınıyorum.”

 

16.07.2016 – Alparslan KUYTUL

 

15 Temmuz Darbe Girişimine Karşı Yapılan Mitingten Görüntüler


Alparslan Hoca, 15 Temmuz Darbe Karşıtı Miting Konuşmasından Bir Kare ve Hayatını Kaybeden Vatandaşlarımız İçin Başsağlığı Mesajı

Darbeden Medet Umdu “Hayırlı Olsun Dedi” iftirası” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir